Sıkça Sorulan Sorular

Tink nedir?

Tink kendini gerçekleştirmektir. Eylül 2017’de eğitim öğretime başlayan Tink, Teknoloji ve İnsan Kolejleri, Çekmeköy’de doğa içindeki yeni kampüsünde kanıtlanmış başarıları ile öğrencilerini dijital çağa en iyi şekilde hazırlayan özel K-12 eğitim öğretim kurumudur. Türkiye’nin ilk ve en iyi insan odaklı teknoloji okulu olmasının yanı sıra 2020 senesinde dünyanın en inovatif 100 okulu arasına girmiştir. AB’nin Mükemmeliyet Merkezlerinden biri olarak ülkemizi gururla temsil etmektedir. Tink, Teknoloji ve İnsan Kolejleri, insanın merkezde olduğu ve teknolojik imkanların sonuna kadar kullanıldığı K-12 eğitim öğretim kurumudur. Teknolojiyi; eğitimine, sosyal hayatına ve kariyerine entegre edecek gençleri, dijital yetkinlikler ve girişimcilik ruhu kazandırarak yetiştiriyoruz.

Tink ne zaman kuruldu?

Tink (Teknoloji ve İnsan Kolejleri), yurt içinde ve yurt dışındaki AR-GE çalışmaları sonucunda 2016 yılında kuruldu. Sancaktepe kampüsünün inşaatına 2017 yılında başlandı. 2017 – 2018 eğitim öğretim yılında da kapılarımızı öğrencilerimize açtık.

Tink'in eğitim felsefesi nedir?

Merkezinde insan ve teknoloji olan Tink Eğitim Sisteminde, öğrencilerimizin kişisel beceri ve tercihlerine uygun bireyselleştirilmiş eğitim programları, akran öğrenimi, proje tabanlı öğrenme ve gerçek hayat deneyimi edinme gibi çağdaş ve modern eğitimi tanımlayan hususlar var. Şahsi yetenekleri ile teknolojiyi ortak paydada birleştiren Tink Jenerasyonu, bir taraftan akademik bilgilerle donatılırken, diğer taraftan da gerçek hayat deneyimi kazanıyorlar. Sonuçta, sosyal hayatları ve kariyerlerini geliştirirlerken, girişimcilik ruhunu da kazanıyorlar. Teknolojinin sağladığı sınırsız olanaklar, belirsizliklerin arttığı ve değişimin hızlandığı bir dünyada gençlerimizin adaptasyon kabiliyetini artırıyor ve ömür boyu öğrenmenin önemini ortaya koyuyor. Bu eğitim modeli, düşünce ile eylemi kişiliğinde birleştiren, çözüm odaklı genç insan kavramını karşımıza çıkarıyor. Bu kadar değişimin ortasında çok önemli bir rol oynamaya aday Tink Jenerasyonunun temel özellikleri, teknoloji ile sağlam bir bağlantı kurmak ve onu iyi kullanmak oluyor. Bunların yanı sıra sistemimiz, gençlerin öğrenimleri sonunda hayata ve kariyerlerine tutkuyla bağlanmalarını öneriyor ve kar yerine değer yaratmanın önemini vurguluyor. Tink hayatı kazandırıyor ve hayatta kazandırıyor.

Tink'in akademik programı nedir?

Yeni nesil ödev anlayışımız doğrultusunda hazırlanan öğrenme içerikleri ile öğrencilerimizin derslere hazırlıklı gelmesini sağlıyoruz. Bu sayede derslerde zamanın büyük bir kısmını uygulamaya ayırıyor, öğrenimi içselleştirilerek kalıcı ve verimli hale getiriyoruz. Tink Diploma Programı kapsamında yazılım ve donanım, robotik, web dizayn, mobil aplikasyonlar, siber güvenlik, oyun geliştirme ve animasyon gibi dijital yetkinlikleri öğrencilerimize özel olarak hazırladığımız teknoloji programımızla kazandırıyoruz. İnovasyon, finansal okuryazarlık, zaman planlaması, topluluk içinde konuşabilme, empati konularında da özel hazırlanmış derslerimiz ile öğrencilerimizin insani yetkinliklerini geliştiriyoruz. TinkSmart öğrenme platformumuz ile öğrencilerimizin derslerine her yerden erişimini sağlıyoruz, ulusal ve uluslararası sınavlara hazırlıyoruz. Öğrencilerimize, Milli Eğitim Bakanlığı programının yanı sıra ilkokuldan 12. sınıfa kadar 6 saatlik bilişim, girişimcilik ve inovasyon ek müfredatı ile Tink Diploması veriyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı üniversite sınavı hazırlık programı uyguluyoruz. SAT Test Merkezi olarak hizmet veriyoruz. Yurtdşında okumak isteyen öğrencilerimizi İngilizce olarak Advanced Placement (AP) dersleri veriyoruz

Tink’te yabancı dil öğrenme süreci nasıldır?

Tink’te İngilizce öğrenme sürecini çok önemsiyoruz. İngilizce öğretmenlerimiz aracılığıyla öğrencilerimizin İngilizce dilini ana dilleri gibi öğrenip akıcı konuşmalarını hedeflerken, ikinci bir dünya dilini de (Almanca veya Fransızca) iyi derecede öğrenmelerini sağlıyoruz. İkinci dil olarak Almanca veya Fransızca derslerini veriyoruz. Native öğretmenlerle haftada 4 saat çevrimiçi ek programla konuşma ve dinleme becerilerini de geliştiriyoruz.

Tink’te SAT sınavına girebilir miyim?

College Board tarafından düzenlenen SAT testinin, Tink olarak Türkiye sınav uygulama merkezlerinden biriyiz. Yılda 6 kere yapılan SAT sınavına katılmak isteyen öğrenciler, başvurularını online olarak College Board sitesinden yapabilirler. Başvuru yapacak öğrencilerin teste girecekleri sınav merkezini Technology and Humanity Colleges olarak seçmeleri gerekmektedir.

TinkSmart Nedir

Her öğrencinin farklı karakteri, güçlü yönleri, gelişim alanları ve farklı öğrenme yöntemi vardır. Bu nedenle öğrencilerimizin bireysel yetkinliklerini e-öğrenme platformumuzu kullanarak tespit ediyoruz. Bu tespit sonrası, öğrencimizin yetkinlik ve tercihlerine uygun kişisel eğitim programı hazırlıyoruz. Biz bu platforma TinkSmart diyoruz.

Kişiye özel eğitim nedir?

Teknolojiyi her bir öğrencimizi hedefine en verimli şekilde ulaştıracak yol haritasını çıkartmak ve takip etmek için kullanıyoruz. Bu yol haritası doğrultusunda, platform üzerinden, öğretmenlerimiz ile öğrencilerimizin gelişimine ve ihtiyacına uygun öğrenme içeriklerini hazırlıyor ve paylaşıyoruz. TinkSmart ile öğrencimizin gelişimini takip ediyor, ölçüyor, değerlendiriyor ve raporluyoruz. Tüm bu çalışmaları velilerimizin de gerçek zamanlı görmelerini sağlıyoruz.

Yeni nesil ev ödevi modeli nedir?

Yeni nesil ödev anlayışımız doğrultusunda hazırlanan öğrenme içerikleri ile öğrencilerimizin derslere hazırlıklı gelmesini sağlıyoruz. Bu sayede derslerde zamanın büyük bir kısmını uygulamaya ayırıyor, öğrenimi içselleştirilerek kalıcı ve verimli hale getiriyoruz.

Tink hangi yaş grubundan öğrencileri kabul ediyor?

Çekmeköy Kampüsümüze, anaokulundan 12. sınıfa kadar öğrencileri kabul ediyoruz.

Tink'in eğitimi hangi sınıfları kapsıyor?

Çekmeköy Kampüsümüzde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise alanlarında eğitim veriyoruz.

Tink akademik kadrosu ve yetkinlikleri neler?

Anaokulundan, lise son sınıfa kadar; yenilikleri takip eden nitelikli yeni nesil öğretmenlerimizin öğrencilerimiz ile birebir iletişim kurmalarını sağlıyoruz. Tink yaklaşımının parçası olarak; güçlü bir akademik alt yapıyla, hayata ve sınavlara eksiksiz hazırlayan eğitim veriyoruz.

Bir sınıfta genellikle kaç öğrenci eğitim görüyor?

Okulumuzda ilköğretimde 20, ortaöğretimde ise bir sınıfta en fazla 24 öğrenci eğitim görüyor.

Eğitim saatleri nedir?

Eğitim saatlerimiz yüzyüze olarak 09:00 – 15:00 arasında, çevrimiçi olarak da 17:00-18:00 arasındadır.

Akademik takvim nedir?

Milli Eğitim Bakanlığının hazırlamış olduğu yıllık çalışma takvimine uygun olarak akademik takvimimiz önemli gün, haftalar ve resmi tatiller göz önünde bulundurularak ders müfredatları ve sınıf seviyelerine göre Ağustos seminerlerinde hazırlanıyor ve eğitim öğretim yılı başında velilerimiz ile paylaşılıyor.

Veliler öğrencileri ile ilgili bilgilere nasıl ulaşırlar?

Velilerimiz, TinkSmart platformumuz üzerinden öğrencilerimiz ile ilgili akademik bilgiye diledikleri an ulaşabilirler. Ayrıca, akademik bilgi dışında kalan tüm sorular ile ilgili olarak okul idaresine ve rehberlik birimine diledikleri zaman TinkSmart üzerinden mesajla veya randevu yolu ile ulaşabilirler.

Veli toplantısı yapılıyor mu? Sıklığı nedir?

Velilerimize eğitim öğretim yılı başında veli bilgilendirme toplantısı yaparak döneme başlarız. Sonrasında velilerimiz ile veli öğretmen görüşme saatlerimiz paylaşırız. Velilerimiz öğretmenlerimizin görüşme gün saatlerine gelerek öğrencileri ile ilgili detaylı bilgi alabilirler. Ayrıca her dönem iki kez olmak üzere veli toplantılarımız düzenlenir. Bu toplantılarda velilerimiz öğrencileri ile ilgili birebir görüşmeler gerçekleştirerek onların akademik, sosyal ve kişisel gelişimleri ile ilgili bilgiler alabilirler.

Kampüsün büyüklüğü ve olanakları neler?

Kampüslerimizin sosyal alanlarının yanı sıra her dersin kendi konseptine uygun tasarlandığı ve donatıldığı mekanlar yer alıyor. Bunlar arasında fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları, maker atölyesi, ahşap atölyesi dans ve fitness salonu, kapalı spor salonu, konferans salonu, görsel sanatlar atölyesi ve müzik dersliği bulunuyor. Sancaketepe Kampüsümüz 8.000 m2 kapalı alana ve 2.500 m2 açık alana sahiptir.

Kampüse ulaşım nasıl sağlanır?

Okulumuzda öğrenci servis hizmetleri Arya Turizm Servis Organizasyon tarafından sağlanır. Öğrencilerimizin okula güvenli ve düzenli bir şekilde ulaşımlarını sağlamak için kurallar okul yönetimimiz tarafından belirlenmiştir.

Her bir öğrencinin kendine ait bir bilgisayarı ve interneti var mı?

Öğrencilerimiz, Chromebook (Google eğitim bilgisayarı) ile eğitimlerini sürdürür. Kampüslerimizde yüksek hızda fiber internet erişimi mevcuttur.

Öğrencilerin yanlarında para taşımalarına gerek var mı?

Okulumuzda para yerine geçen Sodexho TinkCard kullanılır.Tink öğrencileri TinkCard’ını okula giriş çıkışlarda kimlik kartı olarak, kantin ve kırtasiyede alışveriş kartı olarak, ve fotokopi makinesinde doküman temin kartı olarak kullanabilir. Aynı zamanda her bir öğrencimiz, okulumuzun iş ortaklığı yaptığı firmaların sunacağı özel avantajlardan da bu kart sayesinde faydalanabilir.

Öğrenciler üniforma mı giyiyor?

Tink'in kendine özel üniforması vardır.

Okula kayıt için en uygun zaman nedir?

Erken kayıt dönemimiz Ocak ayı itibari ile başlar, 31 Mayıs’ta sona erer.

Kayıt için gerekli dokümanlar neler?

Kabul sınavında başarılı olan aday öğrencilerimizin online kayıt sistemimizden T.C. kimlik numarası ile başvurması yeterlidir. Okul açılana kadar hazırlanması gereken kayıt evrakları veliye okul tarafından verilir.

Öğrencilerin üniversiteye başvurmalarına yardım ediyor musunuz?

Ülkemizde gençler ne yapmak istediklerini üniversiteye başladıktan ya da bir işe girdikten sonra fark ediyorlar. Tink’te, bu fark ediş yaşanana kadar zaman ve enerji kaybedilmemesi için öğrencilerin daha ortaokul ve lise sıralarında kendilerini tanımaları, potansiyellerini fark etmeleri, yetkinliklerini anlamaları ve ne yapmak istediklerini bulmaları için onlara kişiselleştirilmiş bir rehberlik programı sunuluyor. Bu rehberlik sayesinde 9. ve 10. sınıftan itibaren eğilimli oldukları konuları keşfeden öğrenciler, 11. sınıftan itibaren katılacakları etütler ve hafta sonları yapılacak olan üniversite sınavına hazırlık kursları ile üniversite sınavına ne istediklerini bilerek, tam donanımlı bir şekilde girme şansını yakalıyor. Öğrencilerin üniversite hedefleri belirlenirken sadece yurt içinde değil yurt dışındaki okullara da odaklanılıyor. Böylece küreselleşen dünyada öğrencilerin dünya vatandaşı olma yolunda adım atabilmeleri için tam destek veriliyor.

Dijital Yetkinlikler (DQ) nedir?

Bir nesil önce bilgisayarlar belli sayıda işe destek olan cihazlardı. Bugün ise bireysel ve profesyonel hayatın her evresinde kullanılan; aynı zamanda telefon, fotoğraf makinesi, radyo, saat, televizyon, kredi kartı vb. yerine de kullanılabilen akıllı cihazlarımız var. Yeni teknolojiler o kadar hızlı hayatımızın bir parçası haline geldiler ki iş dünyasında fark yaratanlar bunları en iyi kullanan kişiler olmaya başladı. Dijital Yetkinlikler üzerine kurulu alışkanlıklar ve çalışma disiplini iş dünyasında başarının anahtarı oldu. Bu bilinçle müfredatımızda öğrencilerimizin teknolojiyi öğrenmelerine ve kullanmalarına çok önemli bir yer ayırıyoruz. Böylece öğrencilerimiz, Dijital Yetkinlik (DQ) ve ulaştıkları teknoloji okur-yazarlık seviyeleri sayesinde dünyadaki bütün yaşıtlarından daha fazla teknolojiyi anlıyor, hayatlarında kullanıyor, teknoloji kullanarak projeler gerçekleştiriyor ve bunu kendileri için önemli bir avantaja çeviriyorlar. Eğitim programımız çerçevesinde öğrencilerimiz bir dizi dijital yetkinlikler kazanıyorlar. Sanal ortamda güvenli bir dijital vatandaş olabilmek; eleştirel düşünme gücü kazanmak, maker ve kodlama ile üretici ve yaratıcı beceriler geliştirebilmek bu programın doğal bir sonucu.

Lise öğrencilerinize iş deneyimi sağlıyor musunuz ?

Kurumsal iş ortaklarımız öğrencilerimizin profesyonel yaşamı deneyimlemelerine destek oluyor. Şu anda iş ortaklarımız arasında Acıbadem, Arçelik, Arkas, Borusan, Dyo, Google, Intel, İyzico, Kolektif House, Mikro Yazılım, Netaş, Panasonic, TEB, Vodafone, Yemeksepeti, Zaxe, Zorlu yer alıyor. Ek olarak, markaları ziyaret ediyoruz, onlardan mentorluk desteği alıyoruz, üst düzey yöneticilerinin başarı hikayesini dinleme fırsatı elde ediyoruz.

Sosyal aktiviteler nelerdir?

Okulumuzda anaokulundan, lise son sınıfa kadar sunduğumuz MEB müfredatımızın yanı sıra öğrencilerimizin kişisel gelişimlerini sanat, spor, bilim, dijital yetkinlik ve girişimcilik alanlarında özel bir program uygulayarak destekliyoruz. Tink öğrencileri farklı konuları araştırıyor, kendilerini geliştiriyor ve öğrenimlerini paylaşıyorlar. Bilgi paylaşımı, topluluk önünde konuşma, soru cevap tekniklerini geliştiriyorlar. Bireyin akademik gelişimi kadar kişisel, sosyal ve kültürel gelişimi de önemlidir. Tink'te öğrencilerin kişisel gelişimlerini; kültür, sanat, spor, bilim ve girişimcilik alanlarında okul saatleri ve hafta sonu kurslarını kapsayan özel bir program uygulayarak destekliyoruz. Profesyonel yaşamda karşılaşacakları zorlukları iş dünyasının önde gelen isimlerinden dinlemelerini ve yaz aylarında özel sunduğumuz iş deneyimi programı ile de deneyimlemelerini sağlıyoruz.
TinkTalks etkinliğimizde, başarılı fikir ve iş dünyası önderleri ile öğrencilerimizi okulumuzda bir araya getiriyoruz.
TinkArt kapsamında atölyelerimizde teknoloji ve sanatı birleştirerek yeni medya çalışmalarına imza atıyor, uygulamalı bir eğitim anlayışı ile yaratıcı düşünceyi geliştiriyoruz.
TinkActive ile gelişim için sporu hayatımıza nasıl entegre edeceğimizi planlıyor ve uyguluyoruz.
TinkDiploma programımızda öğrencilerimize girişimci ruhu kazandırıyoruz. Bu kapsamda girişimcilik ruhlu bireyler yetiştiriyor ve iş ortağı kurumlarımızla öğrencilerimizi bir araya getiriyoruz. Girişimcilik Haftası’nda üniversiteli girişimcilerle öğrencilerimizin fikir alışverişi yapmalarını sağlıyoruz.
Tink Mindfulness ve Psikoloji ile, öğrencilerimize açık, dengeli ve meraklı bir yaklaşımla dikkat, duygu, düşünce ve stres seviyesi kontrolü yetisi kazandırıyor, empati yeteneklerini geliştirmelerine, bilinçle risk alabilmelerine destek oluyoruz
Tink On ile Tink’te öğrencilerimizin teknolojik yetkinlikleri gibi insani yetkinliklerinin de geliştirilmesini önceliklendiriyoruz. Bu kapsamda akademik olarak kendini kanıtlayan Tink Diploma Programına Mert Fırat liderliğinde Das Das ve Inogar Art Sanat Akademisi Programını ekledik. “İnsanı, evreni ve onun ürettiklerini birlikte anlamak ve anlatmaya araç olabilmek adına sizlerle çıkacağımız bu sonsuz yolculukta, doğru zamanda ve doğru yerde, her emeği değerli kılıp fırsat yaratabilmek için yanımızda olmak isteyen” öğrencilerimizi bekliyoruz. Geleceğin sanat lideleri olacak öğrencilerimiz Akademi Programımızı başarı ile tamamladığında Das Das’da staj yapma imkanına da sahip oluyor.

Okulumuzu Daha Yakından Tanımak İster Misiniz?